Recipients of Scholarships from the College 2012-13

D C Arora Scholarships 

1. Meritorious category

S. No. Name                               
Course
1. Mr. Nishant Singla B.Sc(H) Physics, semester-V 
2. Ms. Karishma Vashishtha  B.Sc(H) Electronics,semester-III

2.  Needy category

S. No. Name                               
Course
1. Mr. Mahesh Kumar Yadav
 B.Sc(H) Physics, semester-III
2. Mr. Devashish Kumar Singh B.Sc(H) Maths, semester-I

 

Teena Gupta Memorial Scholarships

Physical Sciences (Computer Science)

S. No. Name                               
Course
1. Mr. Nitish Shrivastava Semester-V
2. Mr. Rahul Pandey
Semester-V
3. Mr. Vicky Thakur
Semester-III

B.Sc. Electronics

S. No. Name                               
Course
1. Mr. Prabhav Pushkar Semester-III
2. Mr. Ajit Kumar Yadav Semester-I
3.
Mr. Amith Verma Semester-III

Shri Sultan Chand Endowment

S.No.
Name                               
Course
1. Mr. Pragati Gupta B.Com (Hons.) III year (3500/-)

Dr. (Ms.) Usha Aggarwal Tejaswini Scholarship

S.No.
Name                               
Course
1. Mr. Swami Chauhan B.Com (Hons.) II year (3500/-)

Subject Aptitude Test (SAT-2013)

S.No.
Name                               
Course
1. Mr. Aparna Jha B.Sc. (Life Sciences, semester-II), 1000/-

Science Meritorious Award(2012-2013)

S.No.
Name                               
Course
1. Mr. Nishant Singla B.Sc. (Hons.), Physics, Semester-VI, 10,000/-

Awards for the Language  Courses

1. Mr. Nilesh Sharan Advance Diploma in Spanish-2012 Ist position in University 2500
2. Ms. Divya Chugh Diploma in German Ist position in South Campus 1500
3. Mr. Naveen Manrul Diploma in Spanish
Ist position in South Campus 1500

 

 

 Recipients of Scholarships from the college 2011

D C Arora Scholarships

1. Meritorious category

S. No. Name                               
Course
1. Mr. Nishant Singla
 B. Sc. (H) Physics Part- II
2. Mr. Rahul Kumar
B. Sc. Physical Science
(Chemistry) Part - I

2.  Needy category

S.No.  
Name                       
Course
1. Mr. Dharmpal
 B. Sc. Physical Science
(Electronics) - I
2. Ms. Shweta Arora
B. Sc. (H) Electronics - III

 

Teena Gupta Memorial Scholarships

S. No. Name Course
1. Mr. Rahul Pandey  B. Sc. Physical Science
(Computer Science) Semester- IV
2. Mr. Brij Kishore
 B. Sc. Physical Science
(Computer Science)
Semester- IV
3. Mr. Vicky Thakur B. Sc. Physical Science
(Computer Science)
Semester- II
 4. Mr.Prabhav Pushkar
B. Sc. (H) Electronics Semester- II
5. Mr. Nitish Kr. Mallick B. Sc. (H) Electronics Part III
6. Mr. Rajendra
B. Sc. (H) Electronics Semester- IV 

 

Shri Sultan Chand Memorial Scholarship

S.No. Name Course
1. Ms. Kanchan B.Com(H) Part III

Besides the above, under the pioneering "earn-while-you-learn" programme, students coming from a disadvantaged background have been given an opportunity to fund their education.